RDA

Slavnostní otevření nové Pašerácké stezky v Orlickém Záhoří

Slavnostní otevření nové Pašerácké stezky v Orlickém Záhoří

Cílem společného projektu je prezentace a zachování kulturního dědictví regionu Bystřických a Orlických hor a okolí Międzygórze, a to především pomocí pohádek, vyprávění a legend souvisejících s tímto regionem. Vybudování stezek spolu s doprovodnými aktivitami tak doplní nabídku zejména pro letní turistickou sezónu obou partnerů. Vznikl tak velmi zajímavý cíl pro putování po horách a příhraničí zejména pro rodiny s dětmi.

Orlické Záhoří a česko-polské pohraničí je opředeno spoustou legend o pašerácích. Osudy některých z nich se staly námětem pohádek. Pašovalo se všechno, co se tehdy zrovna hodilo. Cukerín, petrolej, tabák, máslo, krajky – prostě, kde bylo levněji, tam se nakupovalo a na druhé straně se prodávalo. Někdy šlo při pašovaní o život, a to pašeráků, ale i financů. Pár pomníčků podél hranic připomíná smutné osudy i zmařené lidské životy. Jindy se zase při pašování udály historky spíše úsměvné. Jeden takový příběh o skutečném pašerákovi zaznamenal pan Antonín Špinler v knize „Na Modrou stranu, pašeráci!“ a přečíst ho můžete zde.

Za osudy pašeráků se můžete vydat po 5 km dlouhé Pašerácké stezce. Na 5 zastaveních se dozvíte zajímavé příběhy o pašerácích, u kterých si můžete nejen odpočinout, ale také si dát svačinku, kterou budete mít sebou. Kromě příběhů tu na děti čekají zajímavé interaktivní prvky.  

Vydejte se s námi za pašeráky a staňte se součástí jejich příběhů!

Text: DSOHP
Pozvánka
Leták