Putování na běžkách po Euroregion Glacensis
Euroregion Glacensis díky své rozloze od Krkonoš až po Jeseníky nabízí kilometry běžeckých tratí. I když se může zdát, že zimní sezóna je téměř u konce, vrcholky hor jsou stále ukryty pod sněhovou pokrývkou a trasy jsou nadále upravovány pro všechny milovníky běžek. Rádi bychom vám představili některé významné cíle a možnosti na české i polské straně.
Orlické hory
V Orlických horách na vás čeká více jak 250 kilometrů udržovaných běžeckých tratí, z nichž mnohé vás zavedou na významná místa hor a podhůří. Zážitek umocní fakt, že davy jsou zde výrazně menší než v jiných velkých střediscích.
Klenotem je potom Jiráskova hřebenová trasa o délce 30 kilometrů. Vystoupat na ni můžete po upravených trasách ze všech lyžařských středisek nebo využít dvě hlavní nástupní parkoviště přímo na hřebeni. Nejoblíbenějším je bezesporu Šerlich s historickou Masarykovou chatou, odkud se můžete vydat na sever přes prales Bukačka na Vrchmezí nebo na jih směrem na nejvyšší vrchol Orlických hor Velkou Deštnou. Při cestách vás také jistě upoutá řada vojenských pevností včetně velkých dělostřeleckých tvrzí jako je známá Hanička nedaleko Rokytnice v Orlických horách.
Trasy jsou udržovány rolbou dvakrát týdně – v úterý a v pátek.
V Orlickém Záhoří najdete také nejdelší osvětlený běžkařský okruh v zemi. Jeho délka je 4,5 kilometru a jezdit na něm můžete ve všední dny do devíti hodin a o víkendu do deseti večer. K dispozici je zpevněné parkoviště a vstup je zcela zdarma.
https://www.destne.info/#/bezecketrate
https://www.bilestopy.cz/n/s/cz?lat=50.169355211468954&lng=16.461427588499976&z=10
Krkonoše
V každé zimní sezóně je pro milovníky běžek v našich nejvyšších horách připraveno více než 500 kilometrů vyznačených a pravidelně upravovaných běžkařských tras. Naplánovat si můžete výlet na běžkách nebo si zaběhat na závodním okruhu. Nástupním místem vám bude jak podhůří hor, tak i vrcholy některých kopců, kam vás vyveze lanovka. Celými Krkonošemi, od Žacléře po Harrachov, prochází páteřní lyžařská běžecká trasa Krkonošská magistrála dlouhá 71 km. Na ni navazuje 340 km místních lyžařských tras, 89 km závodních běžkařských tras a 100 km místních lyžařských tras v podhůří Krkonoš.
Krkonošská magistrála zve na projížďku po nejkrásnějších partiích hor, nabízí náročná stoupání i příjemné sjezdy. Ať už ji projedete ve dvou dnech, nebo si její zdolání rozdělíte na více částí, určitě je to zážitek, který doporučujeme každému milovníku bílé stopy.
Oblast Kralického Sněžníku
V okolí Kralického Sněžníku je upravováno celkem 60 km Běžeckých tras pro bruslení i klasiku. Nástupní místa běžeckých tras jsou snadno dostupná ze zimních středisek, skiareálu Relax & sport resort Dolní Morava, skiareál Šanov nebo skiareál Mladkov-Petrovičky. Dále z Červenovodského sedla nebo z Kramářovy chaty na Suchém vrchu.
Na samotný vrchol Kralického Sněžníku vede náročná 24,5 kilometrů dlouhá trasa. Od Ski centra Sněžník přes vrcholy Slamník, Podbělka a Sušina se dostanete až ke známému slůněti a zpět se dostanete po hraniční hřebenové cestě.
http://www.kralickysneznik.net/
https://www.obecdolnimorava.cz/
Jeseníky – Paprsek/Palaš
Tratě na Paprsku jsou tvořeny několika propojenými a navzájem se prolínajícími okruhy. Všechny procházejí "centrálním bodem", kterým je rozcestí Palaš. To je vzdálené jen cca 500 metrů od parkoviště, horské chaty a horní stanice lanovky na Paprsku. Oblastí prochází Jesenická lyžařská magistrála, která vede od Dolní Moravy a Kladského sedla a na druhou stranu míří k Ramzové. Úsek mezi Palaší a Císařskou boudou bývá často prvním upraveným a jde o nejširší běžeckou trať v okolí Paprsku, i při stopách na klasiku po obou stranách zůstává spousta prostoru na bruslení.
https://www.ejeseniky.com/zima/upravovane-bezecke-trasy/paprsek
Bystřické hory (Góry Bystrzyckie)
I na polské straně Euroregionu Glacensis se nachází řada upravovaných běžeckých tras. Několik tratí najdeme v okolí lyžařského střediska Zieleniec nebo obce Lasówka. Pravidelně upravovaný okruh vedoucí kolem nejvyšších vrcholů Bystřických hor začíná ze Spalone od turistické chaty Jagodna nedaleko hraničního přechodu Orlické Záhoří-Mostowice. V létě je tato oblast využívána fanoušky singletracků a navštívit zde můžete i celoročně přístupnou rozhlednu na vrchu Jagodna.
https://turystyka.bystrzycaklodzka.pl/
Duszniki-Zdrój – Biatlonová Arena
Tauron Duszniki Arena je jedno z nejznámějších středisek zimních sportů v Polsku, které se nachází cca 3 km od centra města. Skvělé místo na běhání, pro začátečníky i pokročilé. Areál a běžkařské tratě se nacházejí v mělkém údolí mezi vrcholy Góra Gajowa a Jeleń. Jamrozowa Polana se rozprostírá na jihozápad od svahu Gajowa, v nadmořské výšce 610-675 m, mezi krásnými malebnými smrkovými lesy. V zimní sezóně jsou trasy po setmění osvětleny. V budoucnu jsou v tomto areálu plánovány velké investice za 500 miliónů ZLT (v přepočtu cca 2,7 mld. Kč) a zahrnutí areálu do vznikajícího Národní centra sportu Polské republiky.
http://visitduszniki.pl/biegowkowy-swiat/
Kladské pomezí
Ač se v Kladském pomezí nacházejí spíše menší vrcholy, i zde existuje velká síť upravovaných tratí, čítajících přes 300 kilometrů. Jedná se o tratě vzájemně propojené umožňující půldenní i celodenní výlety nebo o ucelené lyžařské okruhy s jedním výchozím i cílovým místem.
Lyžařský ráj zahrnuje především oblast Jestřebích hor, okolí Dobrošova u Náchoda, okolí Machova, Teplic nad Metují a Police nad Metují a oblast Broumovských stěn a hraničních Javořích hor. Další kilometry stop upravuje rolba v polském národním parku Góry Stolowe, v okolí osady Karłów.
Právě téma běžeckého lyžování bylo náplní dvoudenního setkání organizovaného ze strany Euroregionu Glacensis v oblasti Orlických hor. V rámci programu byl účastníkům představen jedinečný lyžařský okruh v Orlickém Záhoří, který vznikl v rámci podpory přeshraniční spolupráce Interreg V-A CZ-PL. Účastníci si i prakticky vyzkoušeli některé úseky a tratě. Absolvovali přechod po hřebenové trase z Masarykovy chaty na Vrchmezí až do polského Zieleńce, který je hlavním polským centrem zimních sportů. Druhý den následoval seminář uspořádaný v tiskovém centru Tauron Duszniki Arena ve městě Duszniki-Zdrój, kde zároveň probíhaly závody Národní olympiády mládeže v biathlonu. Hlavním tématem semináře bylo představení vznikajícího Národního centra sportu Polské republiky a plánovaných nových investic v nejbližších letech ve výši neuvěřitelných 500 mil. ZLT, což je v přepočtu na české koruny okolo 2,7 miliardy Kč.
Účastníci z řad zástupců obcí, infocenter, skiareálů a médií se seznámili s možnostmi využití běžeckých tras a sportovních okruhů na české i polské straně (prezentovány byly regiony Krkonoše, Orlické hory, Pardubický kraj a jeho hlavní lyžařská centra Dolní Morava a Buková hora a polské Bystřické hory). Dále proběhla diskuse nad způsobem údržby, financováním nebo propagací a způsobem, jak vyhledat informace o stavu stop.